UBDEN kurucusu Can Kurt’un hikayesi ve söyleşimiz

Merhaba bugün UBDEN  kurucusu ve kripto para kolay alım-satım yazılımı alanında çalışan Can Kurt aramızda.

Merhaba davetimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bize yazılım ve kripto para alanında üretime başlamadan önce kısaca hayatanızdan bahseder misiniz ?

Merhaba, ben teşekkür ederim. 1998 yılından itibaren Tekirdağ Çerkezköy’de ikamet ediyorum. 2008 yılında gerek merak gerekse kendi ihtiyaçlarımı karşılamak için web programlama ve yazılım sektörüyle tanıştım, 1 yıl sonra kendimi bu sektörün içinde buldum. Çeşitli marka ve firma isimleri üzerinden kendimi gösterdiğim bu sektörde 2017 yılında 2 kişi Dexter Bilişimi kurduk. Bu seneye kadar profesyonel şekilde devam eden yapıya şuan sadece Ubden Dijital olarak devam ediyoruz. Kendi firmam yanı sıra özel bir firmada Bilgi İşlem Yöneticiliği yapıyorum.

Şuan bildiğimiz kadarıyla Kripto Para alanında bir bot üzerinde çalışıyorsunuz bot fikri nasıl ortaya çıktı ve ilerledi ?

Bir kaç yıl önce sadece ismini cismini bildiğim kripto parayla ilk olarak şuan da Bilgi İşleminde yer aldığım firmadaki bir arkadaşım sayesin de tanıştım. O zaman tek bildiğim mining yani coin madenciliği Bitcoinler, Etheriumlar. Ozamanlar sadece dışardan izlemekle meşgulüm. Bu sene firmaya dahil olduktan sonra şuan Startup Trakya da da olan Emrah bey (Emrah Eryılmaz)’ den konuyla ilgili çok şey öğrendim. Borsa, kripto para ticareti vs. derken bir gün tüm bunlardan tüm bu borsa hareketlerinden ani iniş çıkışlardan yorulan Emrah Bey bot projesinden bahsetti. Kendi kendine alım satım yapan duygusu olmayan teknik analiz yapabilen yapay zeka ile çalışan bir bot. Proje şahane ve çok beğendim. Gerek yazılımcı gerek kullanıcı gözüyle beni çekti açıkçası ve uzak olduğum bu sektörde Emrah bey in bilgi tecrübesi dayanarak tereddütsuz yer almak istedim.

Backend ve zeka kurgusu Emrah bey’e ait bu yazılımda kullanciya açılan kapı olan frontend , kullanıcı arayüzü yanı sıra testlerinde bizzat yer aldım. Şaşırtan kâr ve rapor analizlerini Startup trakyada belli aralıklarla paylaştım hatta bilenler vardır. Şuan beta bir arayüzü olan crytotrade.cf adresinden kullanıcılar botu aktif kullanma imkanına sahip.

Ürününüzün işlevlerinden bahseder misiniz bitcoin alım satımlarında nasıl fayda sağlıyorsunuz?

Sistem şuan sadece bittrex.com üzerinde bu işleri gerçekleştiriyor ve tamamen otomatik. Kısaca sizin yerinize kripto borsasinda uygun gördüğü ve analiziyle tespitledigi alt koinlere alış emri giriyor. Aldığı koinleri yine teknik analiz ve borsa yorumuna dayalı olarak ufak kârlarla satışa koyuyor. Duygusu yok , yorulması yok , dikkatsiz insan hatası yok. Ufak ama stabil kazançlar ile yatırım değerlendirmeyi yapay zekaya sahip bir yazılma bırakıyorsunuz. Okuyucuların sitemize göz atmalarını tavisye ediyorum. Sık sorulan sorular, mantığıyla ilgili teknik detaylar ve kısa bir video şuanda sitemizde mevcut. Güncel hareketleri de burdan görebilirsiniz. Ortalama 90 gündür ürünümüz test ediliyor. Karlılığımız piyasaya bağlı olarak %50-60 bandında. Bitcoin ani iniş çıkışları bu dönem bildiğiniz gibi %200 u geçti 🙂 (Anlık oranları detaylı görmek isteyenler sitemizden inceleyebilirler.)

Cyptotradebot ta önünüzdeki yol haritası nedir?

Şuan pazarlaması eksik diyebilirim. Pazarlama alanında destek olabilecek arkadaşlara ekibimiz her zaman açık. Ürünümüz beta aşamasında olduğu için bu test sürecini en doğru şekilde geçirebilmek için pazarlama faaliyetleri bulunan arkadaşlarımızın yanında beta kullanıcılarına ihtiyacımız var. Komisyon almadan denemek isteyenlere ürünümüzün erişime açabiliriz. http://cann.ga/startuptester adresinden hemen tester talebini gönderip bilgileri alabilirsiniz.

Kim bilir belki omuzude ki seneye kadar ani bir çıkışla adı duyulmuş bir startup haline gelebilir.

Çerkezköyde üretim yapıyorsunuz fabrikaların olduğu bir şehir bu şehirde yazılım alanında girişim üretmenin avantajlarını ve dezavanyajlarını anlatır mısınız?

Çerkezköy çok büyük bir ekosistem. Bunu öyle genelleme olsun diye söylemiyorum gerçekten büyük. Sadece fabrikası değil, Kobiler de bir o kadar gelişime aç. Örnek olarak şuan Çerkezkoy kobisinin trendi E-ticaret , Fabrikalarınin trendi Endüstri 4.0. Aslında çok önceden gündemde evet ama bu ekosistemde aniden parladı şuan ihtiyaçlara yetiştiremiyor. Biz üretim yapan , ihraacat yapan firmalara destek vermenin gururunu ayrıca yaşıyoruz. Sayılarının her gün artması temennimiz. Bunları klişe olarak söylemiyorum. Prof. Dr. Özgür Demirtaş dediği gibi “Evrensel olmayan milli olamaz” bugünü düşünerek yaşayamayiz. Ben evliyim belki bu ekosistemin içinde çocuklarım yer alacak benim evrensel düşünmem şart! Cok yakınımda iş yapmaya çalışan genç arkadaşlar var ama sadece bugünü düşünüyor günü kurtarmak istiyorlar ve sonuçları hem maddi hem manevi olumsuz oluyor. Biz yeniliğe aç olmalıyız. Tamam maddi imkan herkese lazım ancak en azından bazı araçlar kullanarak birlikte doğru iletişim kurarak sistemimizi değiştirebiliriz ;  “Decidehub” , “Trello“yu ve Slack gibi yazılımları kullanmaları herkese öneriyorum.

Bu ekosistemde yazılım üretmenin dezavantajları var mı? Aslında gelişimin dezavantajı olmaz da eskosistem çok eski ve zorluklari var. Yani burada 25-30-40 yıllık firmalar var ve gelişime çok ihtiyaçları olsada alışılmışligin verdiği korku var. Yeniye cesaret edilmesi zor. Üretim takibini 20 yıldır defter usulü yapmış bir firmaya kullanabilecekleri bir tablet yazılımının 2 ayda ki harcanan kağıt masrafına eş olduğunu aktardığımız anılarımız var 🙂 Bunlar en basit örnek. Biz CRM’den ERP’ye IoT’dan M2M’e onlarca çözüm sunuyoruz bir kere kullanan vazgeçemez ve önemli olan burda önceden kullanmadıkları bu çözümleri cesaret edip  en azından denemelerini sağlamaya çalışmak çok önemli.

Şirketinizi nasıl yönetiyorsunuz?  

Güzel bir cevabı olan soru bu.İllerde bütün ekipli kadro üstüne kurulu firmaların kullanmasını heyecanla beklediğim bir sistemle yönetiyoruz. DECIDEHUB. Aslında sistem bizi yönetiyor ve bu apayrı birşey. Decidehub’la 2018 başında tanıştım. (Bunun yerli bir sistem olmasıda ayrı gurur verici altını cizerim. ) Kadir Köymen liderliğinde ki Edelkrone ekibinin kullandığı bu sistemle ilk “Başka bir şey” videolarında tanıştım ve yapı bana muazzam geldi. Çünku sıradışı , mantığı ve işleyiş şekli de bı okadar güzel. Bu sistemde herkes söz hakkına sahip ve kimse söz hakkının sistem üzerinde etkisini bilmiyor bu etki çapınıda diğer ekip üyeleri belirliyor. Hal böyle olunca ortaya beğenilmeyen bir karar çıkması neredeyse imkansız. Aslında ben hiç tatmadiginiz portakalın tadını size 1000lerce sayfa yazarak anlatırım ama siz asıl tadı portakalı yedikten sonra anlarsınız. Buyrun bir dilim de siz alın. ->Decidehub

Can Kurt’a bu güzel söyleşi için teşekkür ediyoruz. Yakında tekrar görüşmek üzere.

https://www.linkedin.com/in/can-kurt/

http://www.ubden.com/

https://github.com/ubden