Trakya Girişim Çemberi’nde Bu Hafta Arıcılık Konuşuldu

Startup Trakya olarak Lüleburgaz BelediyesiMisface ve İnovanka ile ortaklaşa düzenlediğimiz,  Yönetim Sorumlumuz  Gökhan Geyik‘in Moderatorlüğünde yapılan “Trakya Girişimci Çemberi – Ment.base” etkinliğimizi katılımcıların çok yoğun ilgisiyle tamamladık.  Apipark Arıcılık Kurucularından Namık Kemal Üniversitesi Akademisyeni Yrd.Doç.Dr. Devrim Oskay ile türü tehlike altında olan Trakya Arısı hakkında bilgi alırken diğer bir yandan arıların davranışlarından çıkardıkları dersleri girişimlerinde nasıl kullanabileceğimizi öğrendik.

Etkinlik öncesinde, Lüleburgaz Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü İbrahim Zengin 2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı içerisinde Lüleburgaz’da olacak inovasyon, tasarım ve girişimcilik alanlarındaki eğitim ve etkinliklerden bahsetti. İbrahim Zengin, Lüleburgaz Belediyesinin Trakya Bölgesinde Lüleburgaz odağında Girişimci Ekosisteminin kurulması amacıyla girişimcileri yıl boyunca destekleyeceğini belirtti.

Zengin, Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisinde bulunan ve yakın zamanda faaliyete geçecek paylaşımlı ofis, prototip laboratuvarı, toplantı salonları ve eğitim sınıflarından girişimcilerin faydalanabileceğini, yıl içerisinde gerçekleştirilecek eğitim ve etkinlikler hakkındaki duyurulara www.inovasyonvetasarim.com web sitesinde ve yılın sosyal medya hesaplarından ulaşabileceklerini ifade etti.

 

Ve Etkinlik Başladı ! 

Gökhan Geyik :
Trakya’nın en büyük girişimcilik ağı Startup Trakya hızla Büyüyor!

Etkinlikte konuşma yapan kurucularımızdan Gökhan Geyik, her hangi bir girişimin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için atlatılması gereken en önemli ilk sorunun; yetenekli insanların keyfi ve onların iyi ihtimalle takıma daha iyi ihtimalle aileye katılmasını sağlamak olduğunu belirtti.

Startup Trakya , Trakya’nın girişimcilik alanında en fazla teknik bilgiye sahip ailesidir !

Gökhan Geyik, Startup Trakya’nın aile olduğunu ve 2 kişi çıktığımız yolda  4 ay geçtiğimiz  yapay zeka, yazılım, tasarım, hukuk ve bir çok alanda teknik bilgisi olan Trakyalı  50 genç yetenekten oluştuğunu dile getirdi. Trakya’daki  en büyük girişimci topluluğu olduklarını söyledi. Bu ailenin en büyük destekçisinin Lüleburgaz Belediyesi olduğunu sözlerine ekledi.

 

Devrim Oskay Arıcılık hakkında çarpıcı bilgilerin ve verilerin olduğu etkili bir sunum yaptı.

Konuşmaların ardından Trakya Girişimci Çemberi, Yrd. Doç. Devrim Oskay’ın sunumuyla devam etti. Devrim Oskay, Dünyada ve Türkiye’deki arıcılık, kovan yönetimi, arı türleri, arı üretiminin arttırılması, Trakya arısı ve sorunları gibi birçok  konu hakkında çarpıcı bilgiler verdi. Oskay, girişimciler için arıcılığın fırsat oluşturduğunu dile getirerek, Istranca bölgesinin arıcılık konusunda daha da geliştirilebileceğini söyledi.

Devrim Oskay’ın sunumunun ardından Ment.Base çember oluşturuldu ve girişimciler arıcılık yatırımı ve veriminin arttırılması gibi konularda çeşitli sorular sordular. Bal arısının insanoğlunu ilk tatlandırıcıyla tanıştıran özel bir böcek olduğu, onların da bizim gibi topluluk halinde yaşadığı ve aynı zamanda arıların toplumlarının içinde iş bölümü olduğu ve birbirleriyle iletişim kurabildikleri belirtildi. Ayrıca arıların davranış ve biyolojinin diğer yönlerini çalışmak için mükemmel bir model olduğunun da altı çizildi.

Etkinliğin devamında katılımcılardan gelen tüm sorulara Devrim Oskay cevap verdi. Oskay, 30 yıllık arıcılık hayatının kendisine ne öğrettiği sorusuna ‘Asla Pes Etmemeyi Öğretti’ cevabını verdi.

Lüleburgaz Belediyesine desteklerinden ötürü teşekkür ederiz.