Startup Trakya DNA version 0.1

Merhaba,
Startup Trakya – Trakya Girişimcilik Ekosistemi gün geçtikçe büyüyor.  Son 1 ayda ailemizin içine katılan arkadaşlarımız arasından teknik bilgisi olanların oranı %80’den %85’e ulaştı. Amacımız teknik bilgi birikimimizi arttırmak ve teknik bilgisi olan Trakyalıların bu grupta iletişim içerisinde kalmasını sağlamak. Bilgimizi ve tecrübelerimizi aktardığımızda ekosistemde hızlı bir şekilde aksiyon alacağımızı düşünüyoruz. Bu sebeple DNA adında yapı geliştirdik.

Startup Trakya DNA nedir ?

DNA’yı ailenin korunması , hızlı büyümesi , gelişmesi ve içimizden startupların faaliyete geçmesi amacıyla oluşturduğumuz sınırlarımızı belirleyen kurallar ve görevlerin yazıldığı içerisindeki yetki meclisinde karar alıcıların bulunduğu bir yapı gibi düşünebilirsiniz. DNA’nın  en önemli amacı görev alanların kararlarda söz hakkı bulunması ve Startup Trakya’nın ortak akılla gelişmesini, yönetilmesini sağlamaktır.

Kararlar Nasıl Alınır ?

DNA içerisinde görev alan herkes yetki meclisine girer. Bu mecliste fikirlerini  belirtebilir veya oylama açabilir. 24 saat süren oylamalar gizli yapılır. Her oylama kaydedilir ancak kimin nereye oy verdiğini kimse göremez.  Ekosistem ve Yetki Meclisine yeni üyelerin alınması için %66 oylama bütünlüğü sağlanması gerekmektedir. DNA ‘ya yeni maddeler eklenmesi için ise %80 oy bütünlüğü sağlanması beklenir. Her oylama 24 saat sürer.

Kimler Görev Alabilir ?
Startup Trakya Ekosistem Platformundaki herkes yetki meclisine katılabilir. Ancak yetki meclisine katılabilmesi için bir kişinin en az 1 görev tanımının bulunması gerekir. Bu görev tanımı için yetki meclisi oylama başlatır %66 evet oyu alan kişi 90 gün süreyle göreve başlar ve artık oylamalara katkıda bulunabilir. Bir kişi maksimum 3 görev alabilir.  Görev alımları devam ediyor…

Görevler Neler ?

Yönetim Sorumlusu : Gökhan Geyik
Dış İlişkiler Sorumlusu: Oğulcan Yorulmaz
Yazılım Sorumlusu: Erdem Hilmi Küçükköse
Görsel İletişim Sorumlusu: Meriç Özadak, Gökçe Baylan
Etkinlik Sorumlusu:
Eğitim Sorumlusu:
Branding Sorumlusu: Ekosistemden bir kişi için oylama yapılıyor…
Sosyal Medya Sorumlusu :
Blog Sorumlusu:
Hukuk Sorumlusu: Aydoğan Tan
Şehir Sorumluları: Oğulcan Yorulmaz (Lüleburgaz) , İbrahim Eryıldırım (Edirne), Meriç Özadak (Çorlu) , Enes Irmak (Çorlu), Zafer Berke Dalkıran (Keşan)
Üniversite ve Lise Sorumluları:
Girişimcilik Atolyesi Sorumlusu: Birant Kızak (Informal Incubation Center Kağıt ve Kupa)

Görev alanların ticari hayattaki icaatları;
Yetki Meclisi üyelerimiz: ticari hayatta deneyim sahibi ve girişimcilik ekosisteminde söz sahibi olan kişilerdir. Ancak yetki meclisine girebilmeniz için tecrübe aramamaktayız. Tutum’un iyi olması ve görevin sorumluluğunun yerine getirilmesi  verdiğimiz kararlarda önceliğimizdir.

Oylanılmak  ayıp mıdır ?
Ekosistemdeki çoğunluğun  ekosisteme girmek isteyen yeni arkadaşları oylaması ayıp değildir. Startup Trakya sohbetin yeri olarak görmüyoruz aksine icraat yeri olarak görüyoruz ve bu noktaya konumlandırmak istiyoruz. Bir organizasyonun icraat yapabilmesi için sınırlarının olması ve ortak akılla yönetilmesi gerekir. Odaklı çalışan takımlar ileri giderler ve bu organizasyon için görev alanların Startup Trakya’nın kaderini belirlemeye hakları vardır.  Oylamayı insanların yetkinliğini sorgulamak amacıyla yapmıyoruz.  İnsanların yetkinliğini oylamadığımız gibi bu ekosisteme oylama olmadan girmek isteyen insanları da aramıza almıyoruz.

Bölgemiz için herkesin taşın altına elini koyduğunu görmekten mutluluk duyuyoruz. Bizle beraber hareket etmek ve kendi çevreni 10’larca insanla birlikte tasarlamak için sen de harekete geçebilirsin !

Not: DNA yapısı Edelkrone  ve Mindvalley gibi şirketlerde kullanılan bir sistemdir. Edelkrone’a DNA’yı şeffaf bir şekilde aktardıkları için teşekkür ederiz…

Sevgilerimizle