Papiroom kurucularından Burç Barlas Karkaş’ın hikayesi ve online söyleşimiz

Merhaba, iş ve ürün geliştirme, pazarlama gibi konularda bir çok ekibe destek olan Univerlist ekibinden ve Papiroom‘un eski kurucu ortaklarından Burç Barlas Karakaş aramızda.

Hoşgeldiniz öncelikle davetimizi kırmadığınız için teşekkür ederiz.  Univerlist  projesinde yer alıyorsunuz ve önceden bir arkadaşınızla Papiroom‘u kurmuştunuz. Bize bunlardan önce hayatınızı kısaca özetleyebilir misiniz ? 

Öncelikle ben teşekkür ederim. Papiroom‘dan önceki hayatım, sade vatandaş olarak geçiyordu dersem hata etmiş olurum. Aslına bakarsanız sürekli olarak kendine yeni icatlar çıkartmaya çalışan bir insan olarak hayatımı geçirdim. Genel anlamda deneyimlemeyi seven, merak eden bir yapım oldu. Özellikle lise dönemimde başlayan merakım neticesinde spordan sanata her kulvarda benim neslim ve benden sonra gelecek olanlara miras bırakmak adına her alanda çalışmalar gerçekleştirdim.

Üniversite dönemim geldiğinde aslında tüm hayalim çocukluğumdan beri lisanslı oynadığım basketbolcu olmak ya da sınavlarını geçmiş olduğum konservatuarda yoluma devam etmekti fakat babam tarafından hediye edilen arkasında elma logosu bulunan bir akıllı telefon hayatımı değiştirdi. Orada yer alan bir oyunun o dönem 11 yaşında bir çocuk tarafından programlandığını duymuştum ve neden ben yapmayayım dedim (angry birds). Tabi cevap önümde durmasına rağmen ben daha detaycı davranıp oyun hayalimi gerçekleştiremedim ve Yazılım mühendisliği öğrencisi olarak hayatıma devam ettim. 2014 yılı geldiğinde de sınıf arkadaşlarımın anlattığı hayale gözlerim kapalı girdim ve 3 yıl boyunca Papiroom’da muhteşem işler yaptık.

Bize Girişimciliğe nasıl atıldığınızı anlatır mısınız ? Papiroom’a nasıl başladınız fikir nereden çıktı ve hangi problemi çözmek veya ihtiyacı karşılamak için girişim yapmaya karar vermiştiniz o dönemde?

Papiroom fikri Mert Karaok arkadaşımın aklına gelen bir fikirdi. Kısaca Papiroom’dan bahsetmem gerekirse de Papiroom: herkesin kendi ilgi alanına göre kişisel gazetesini oluşturabileceği bir sosyal blog platformudur. Bu projenin hikayesi Gezi Direnişi dönemine dayanmakta ki o da engele maruz kalan sosyal medyalara alternatif üretmek, anlık, karakter sınırına takılmayan bir organizasyon ile hizmet sağlamayı amaçladık ve bu fikre inanan 150 bine yakın üyemiz oldu ve aslında bir ihtiyacı karşılamış olduğumuzu da kanıtlamış oldu

Papiroom un kısa sürede 150 bin kullanıcıya ulaşmasındaki dönüm noktası ne idi? Herhangi bir pazarlama faaliyeti yürüttünüz mü?

Aslında deneme yanılma yöntemleriyle ilerledik ki bu bize biraz pahalıya patladı. Sonrasında ise doğru isimlere ulaştık ve onlar bizlere referans oldukça büyümeyi gerçekleştirdik ve tabii içeride kalite yükseldikçe ve paylaşımlar çoğaldıkça artış oldu. Dipnot düşmekte fayda var ki bu aslında çok zor bir işti çünkü ülkemizde bir şeyler yazmayı ve okumayı seven kitle çok az ve zaman olarak da görselliğe yönelen bir medya akımı söz konusu idi. Gönül rahatlığıyla sözlük tayfasının büyümede katkısının büyük olduğunu söyleyebilirim.

Peki projeden nasıl ayrıldınız ve Univerlist’e geçiş süreciniz nasıl gerçekleşti ?

Site bir süre sonra döngüye girdi ve misyonumu tamamladığımı düşündüm. Bu aşamada ayrıldım, ailevi sağlık problemleri de söz konusuydu bir süre sadece başka projelere mentörlük yapmaya başlamıştım. Sonrasında üniversiteden üst dönemlerimden olan Murat Ödemiş’in Univerlist  projesine dahil oldum. Univerlist herkesin hayal ettiği üniversiteyi bulabileceği interaktif bir yapı. Bu macerada da içerik ve sosyal medya reklamları görevini üstlendim ve her girişimde olduğu gibi her alanda arkadaşlarımla çalışmaya devam ettik. Şu anda da göreve devam ediyorum ve Univerlist 1 yıl içerisinde hızlı bir ivme yakaladı. 2018 yılı verilerini şimdiden 10 a katladı ve ön görülerimiz tercih sezonunda 20 ye katlamak.

Pazarlama alanında sizce hangi konulara dikkat edilmesi gerekiyor  ? Yeni girişimler ortaya çıktığında büyümelerine etki edebilecek hangi faaliyetlerde bulunabilirler ?

Önceliğimiz para kazanmak değil, müşteri kazanmak olmalı. Bu yüzden de pazarlama konusunda net olmak, yalın olmak müşteri kazanmak için çok önemli. Hemen ardından doğru zamanlama ile yeniden ürününüzü kullanacak kişilerin karşılarına çıkmak gerekir. Ürününüz ne olursa olsun vaatlerinizi önem derecesine göre sıralamanızda sonrasında da yapıp yapmadıklarınıza göz gezdirmenizde fayda var.Samimiyet derecesini ayarlamak çok önemli ve ürünü sunma konusunda asla olduğundan fazlasını söylemeyin ve farkınıza iyi vurgu yapın. İnsanlar neye yatırım yapacağını bilmeli. Eğitim sektörü gibi düşünün bir şeyler gösterip insanlardan öğrenmesini beklemeyin, onlara bu bilgiyi edinirlerse kendilerine ne gibi fayda sağlayacaklarını aktarın.

Öğrencilere hangi tavsiyelerde bulunmak istersiniz ? 

Sadece öğrenim gördükleri meslekleri benimsemesinler ve sosyal olsunlar, sosyal olmayan kimse eksiklikleri keşfedemez. Özellikle mühendislik öğrencileri gözlemleyebilmeli, eksiklikleri keşfedebilmeli. Bugün dünyanın ve ülkemizin en iyi üniversitelerinden mezun olan arkadaşlarımızın hatrı sayılır bir kısmı kendi mesleklerini yapmıyor, çok ilginç gelebilir fakat kendi mesleklerinin inceliklerini başka alanlara senkronize ederek daha da fazla başarı elde edebiliyorlar. Bu yüzden geçmişte işe alımlarda bilgisayar becerileri ofis programlarından ibaret iken artık metin yazarlığı, SEO , photoshop, grafik tasarım gibi beceriler daha makbul geçebiliyor. Ayrıca bu beceriler öğrenci iken ek gelir yaratma konusunda da fayda sağlıyor.

Son olarak Startup Trakya ‘nın öncülerindensiniz Startup Trakya’nın size hangi alanlarda faydalı sağladığını düşünüyorsunuz ?

Network ve vizyon en başta olmak üzere samimi bir yardımlaşma ortamı ki ekosistemlerin birçoğunda bu durum ciddi anlamda oturmamış durumda.

Burç Barlas Karakaş ‘a söylemişize katıldığı için çok teşekkür ediriyoruz.

Trakya Girişimcilik Ekosistemi ve bölgenin en geniş üretim ağı Startup Trakya’ya -> hemen katılın.