Mentbase – Perçin İmrek Etkinliği Tamamlandı

Startup Trakya ve Lüleburgaz Belediyesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği Mentbase Trakya Girişim Çemberi’ne bu hafta yoğun ilgi gösterildi. Girişimcilik hikayeleri ve yabancı dil öğreniminin konu alındığı etkinlik tamamlandı.

Bosphorus Story House’ın kurucu Perçin İmrek etkinliğin ilk yarım saati Girişimcilik Hikayeleri sunumunu gerçekleştirdi.  Perçin İmrek Hostel girişiminin nasıl başarısız olduğunu anlattı ve ardından başarısızlıklardan ders alarak sonraki Hostel girişiminin nasıl daha iyi bir yere geldiğinden bahsetti. Perçin İmrek; Dinlemek, Okumak, Nedenlerimiz, Tevekkül, Başarısız olmak, Üretmek ve  Çalışma’nın öneminin detaylarına değindi. Aynı zamanda Yurt İçinde ve yurt dışında faaliyet gösteren çeşitli girişimcilerin hikayelerini anlattı.

Ardından Çember kuruldu  Startup Trakya’dan Gökhan Geyik ve Perçin İmrek  Yabancı Dil Söyleşisi başladı. Yabancı dil öğrenimi üzerine katılımcılar bir çok soru sordular; Perçin İmrek, ingilizce’nin zor olmadığını her gün 20 dakika ingilizceyi severek çalışmamız gerektiğini bunun içinde neden ingilizce öğrenmemiz gerektiğini kendi içimizde düşünmemizi tavsiye etti. İngilizce’nin hayatımızın bir parçası hale gelerek daha kolay öğrenilebileceğini savundu. Yabancıların ingilizce konuşurken hatalar yapabildiğini bizlerin ise hatalardan çekinmemizin anlamsız olduğunu kimsenin konuşurken hata yapan birine kötü bakmadığını belirtti.  Memorize gibi ingilizce öğrenimini kullanacak mobil uygulamaları tavsiye eden Perçin İmrek, yabancı kaynakları okunmasını da tavsiye etti.

Etkinlik sonunda Gökhan Geyik önemli bir duyuru yaptı;  Startup Trakya’nın 100’kişiye ulaştığını belirten Gökhan Geyik, artık bölge adına kritik bir aşamaya gelindiğini söyledi; “Artık bölgeyi daha da geliştirebilmemiz için herkesin taşın altına elini koyması gerektiği bir süreçteyiz. 100 kişi veya 1000 kişi olmamız çok fazla bir şey ifade etmiyor. Sizlerden ricam; alanınız veya mesleğiniz her neyse Startup Trakya’ya katılın ve kendini alanınızla ilgili topluluk kurun. O alandaki insanları keşfetmeli, o alana ilgi duyan insanları geliştirmelisiniz. Eğer tam olarak istediğiniz bir ortamda yaşamak istiyorsanız bunu size sizden başka kimse sağlayamaz. 2 seçeneğimiz var ya herkes kendi alanında bölgeyi geliştirebiliriz veya ömür boyu birilerinin bizlerin istediği ortamı bizlere sağlamasını bekleyebiliriz. 2 si de bir seçenek anca birincisi daha mantıklı görünüyor. Trakya’nın gerçek manada Avrupa potansiyelini kullanması coğrafi konumuyla değil icraatları ile mümkün olabilir”

Açıklamanın ardından katılımcılar ve konuklar sohbet ettiler ve etkinlik sonlandı.