İnsan neye inanır ?

İnanmak başlı başına sorgulamamız gereken önemli bir konu, insanların bir şeyleri üretmesi bir inancın sonucu, takımların, grupların oluşması ve onların daha odaklı ilerlemesi bir inancın sonucu ve sonrasında ürünlerimizin / hizmetlerimizin daha fazla insan tarafından kullanılması.

 Mark Zuckerberg‘in sevdiğim bir değerlendirmesi var diyor ki ;

Facebook’un değerini cirosu belirlemez. Bizim şirketimizin değerini bizim için çalışan bize inanan insan sayısı belirler.

Öyleyse bu konuya biraz derinlemesine bakmamızda hem üretmek hem de ürettiklerimizi insanlara ulaştırmak ve bunun sonucunda daha iyi bir büyüme yakalamak için önemli. Biraz tersten düşünmemiz faydalı olabilir.

 İnsan neye inanmaz ?

Hepimiz bazen şikayet ederiz “insanlara anlatıyorum ancak inanmıyorlar, güvenmiyorlar veya itibar etmiyorlar” aslında bu durumun dolaylı yoldan bizle alakası olsa da ben sorunun yöntemle ilgili olduğunu düşünüyorum. İnsanlar onlara anlattıklarımıza inanmazlar. (istisnalar hariç)

Peki neye inanırlar ?

 Özellikle yaşça daha olgun olan kesimde sıkça gördüğümüz bir şey vardır ; gösterdiğimizde inanmaları. Buna katılıyorum nadiren de olsa insanlara bir şeyler gösterdiğimizde inanıyorlar.Daha iyi sorgulama yaptıkları için olabilir mi? Peki  yeterli mi daha fazla insanın bizlere inanması gerekmiyor mu?  Daha fazla insana ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum;

İnsanlar arkadaşlarının onlara anlattıklarında çoğunlukla inanırlar. Zaten bununla ilgili hepimizin bildiği Word of Mounth [Ağızdan ağıza] etkisini örnek verebiliriz. Tavsiyeler önemlidir ve şirketler bunu iyi kullanırlar. Yeterli mi ? Daha fazla insana ihtiyacımız var !

Peki çok daha fazla insanın bize inanması için ne yapmalıyız ? Ya da insanların çok ama çok büyük bir kısmı neye inanır ? sorgulamasının sonucunda değerlendirilebilecek şey nedir ?

 Aslında bu cevabı bulmak çok zor değil bu yazıyı okurken tüm bu kelimeleri değerlendirirken kendi içinizden yaptığınız sorgulamaya ve içinizden söylediklerinize inanıyorsunuz  (%100) Bende durumun önemli olduğunu kendime söylediğim için bu yazıyı yazıyorum. İnanmalarımızın Kendi içimizle alakalı olduğunu düşünüyorum öyleyse;

 İnsan kendi kendine söylediklerine her zaman inanır. Diyebiliriz.

 Liderlerin yaptığı ise zten insanların kendi kendine anlatabilecekleri hikayeler vermektir. Gelecek ve değişim hakkında hikayeler. Bunu bizlerde başardığında, ürettiğimiz şeylerin ne kadar iyi olduğu ile doğru orantılı çok ama çok fazla insanın bizlere inanmasını sağlayabilir ve değerimizi arttırabiliriz.