Emsalco Kurucusu Aydoğan Tan’ın hikayesi ve online söyleşimiz.

Merhaba, Emsalco kurucusu Avukat Aydoğan Tan aramızda. Aydoğan aynı zamanda Startup Trakya kurucularından ve Trakya Girişimcilik Ekosistemine emek vermiş değerli girişimcilerden birisi.

Merhabalar öncelikle röportaj davetimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz, ilk olarak Emsal.co ‘dan önceki hayatınızı kısaca özetleyebilir misiniz?

Emsal.co öncesinde hayatım bugüne göre biraz durağandı diyebilirim. Mesleki faaliyetler dışında kalan zamanı kastediyorum elbette. Girişimcilik, Startup dediğimiz yeni nesil şirketler, başarı hikayeleri ilgimi çekerdi ve çeşitli platformlardan takip etmeye çalışırdım. Daha çok pencereden bahçeyi izlemek gibi.

Peki ne zaman bu durağanlıktan çıkmak ve yeni bir mecraya atılmaya karar verdiniz ? Emsal.co fikri nasıl ortaya çıktı ?

Bir yerden sonra bahçeyi uzaktan izlemek yetmiyor, çıkıp diğer çocuklar gibi siz de oynamak istiyorsunuz. Tam bir tarih vermek güç ama benim için ilk harekete geçtiğim zaman dilimi 2015 yılı ortalarına rastlıyor. TÜBİTAK 1512, o yılki yeni adıyla BİGG süreciyle girişimciliğe ilk adımlarımı atmış oldum.

O dönemki proje, şu anki Emsal’den biraz daha ileriydi açıkçası. Emsal, o gün yola koyulduğumuz işin MVP’si.Bu da bir ihtiyaçtan ortaya çıktı aslında. Hukukçular, önlerine gelen uyuşmazlıklarda, daha önce o konuda verilmiş yargı kararlarını incelerler (Emsal kelimesi de hukukçular arasında, uygulanabilir örnek yargı kararı anlamına geliyor). Bu konuda yıllar içinde oldukça farklı yazılımlar deneyimlemiş biri olarak, ortada çözüm bekleyen bir başka problem olduğunu düşünerek bir çözüm üretilip üretilemeyeceğine kafa yormaya başladım.

Yıllar içerisinde verilmiş yüzbinlerce hatta milyonlarca yargı kararı var ancak bunların çok büyük bir kısmı güncelliğini yitirmiş. Arama yaptığınızdaysa bu büyük veri içinde güncel kararlara rastlama, bunları düzenli takip etme olanağınız pek yok.Emsal ile bunu amaçladık. Hukukçular, kendi branşları içinde verilen son yargı kararlarını, özetler halinde e-posta yoluyla alsalar, her sabah gelen kutusuna düşen bir e-posta ile kısaca güncel gelişmeleri görmüş olsalar, takip etseler diye bir düşünceyle ortaya çıktı ve nasıl yapabilirim sorusuna cevap vermekle de bugünlere gelinen sürecin ilk adımları atıldı.

Hukukçular arasında önemli bir ihtiyacı karşılamaya odaklanan Emsal.co’yu Edirne’den yürütüyorsunuz, fikri hayata geçirmeye karar verdikten sonra hukuk dışındaki özellikle yazılım ve benzeri konulardaki teknik kısımları nasıl hallettiniz? 

Hukuk tabii işin kolay tarafı kaldı projede. Emsal açık kaynak yazılım kullanıyor. Çok temel biraz bilgim var. İlk kurulumu kendim yaparak kapalı bir site oluşturdum ve kararları özetleyerek sisteme girmeye başladım. Yayına geçmeden önce belli düzeyde karar bulunması gerekiyordu. Bir süre sonra daha fazla karar girebilmek adına ekibi genişlettik. Yazılım konusunda yine kimse yok. Bir yandan yargı kararlarının özetlenmesi ve tasnifi konusunda uzaktan çalışma biçiminde ekibi genişletiyoruz, bir yandan da beta yayınına başladık. 2017 yılında oluyor bunlar. Türkiye’nin farklı illerinden yaklaşık 150 avukatla bir beta sürecine girdik. Sistemin ilk halini kullandılar, e-posta ile en güncel emsal karar bültenleri aldılar.

Beta sürecinin belli bir süre ilerlemesiyle ekibe bir yazılımcı dahil ettik. Sistemin geliştirilmesi, güçlendirilmesi konusunda uzman desteği şart hale gelmişti. Yine burada da uzaktan çalışma esasını benimsedik. Evet Emsal’i Edirne’den yürütüyoruz ama ekip arkadaşlarımız çok farklı illerde ve ekibin çoğunluğu da aslında İstanbul’da. Sürekli Slack kullanarak ve zaman zaman da İstanbul’da yaptığımız buluşmalarla bir araya geliyoruz.

Uzaktan çalışmaya inanıyoruz, insanların çalışmak adına beton duvarlar arasına ve belli saat dilimlerine hapsedilmesi anlamsız çünkü. Emsal’de günün her saati karar yayınlanıyor mesela. Gece yarısı yayınlayan arkadaş da var, gündüz de.

Ticarileşme süreciniz nasıl meydana geldi ve müşterilerden ödeme kabul ettiğinizden bugüne kadarki kısa sürede Emsal ne tarz gelişmeler yaşadı?

2018 başlarında artık ticarileşme yolundaydık. Bir KOSGEB sürecimiz oldu. Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı’na başvurduk. Kurulu da geçtik ve desteğe hak kazandık. Şirket kuruluşu arıyor KOSGEB. Tüm bunları hallederek 5 nisan 2018’de, tam da avukatlar gününde ticari anlamda yayına başladık. 8 aylık bir beta sürecinden çıkmıştık. Elimizde e-posta adresleri vardı. Duyurularımızı yaptık ve ilk ay için güzel satışlarla başladık.

İlk günlerden itibaren kullanıcı deneyimine önem verdik. Kullanıcılardan gelen dönüşlere göre sistemi sürekli güncelledik. Tamamen e-posta aboneliği tabanlı bir yapıdan, bir profil üzerinden emsal karar takibine geçen bir yapı da kurduk. Arama sorgularını izledik, bulunamayan kararları temin ederek sisteme yükledik.

Şu an büyüme sürecindeyiz. Satış yapıyoruz, kullanıcı deneyimi ile birlikte buna da kafa yoruyoruz. En büyük büyümeyi aslında ziyaretçi tarafında yaşadık. 2018 yılında organik ziyaretçi artışında % 2.000’lik bir büyüme yakaladık. Bugün artık günlük 6.000 tekil ziyaret normal bir rakam. Bunu da reklam yaparak değil, SEO odaklı düşünceyle içerik yayınlayarak sağladık. Reklam vermemek bilinçli bir tercih değildi, henüz ona sıra gelmedi diyebilirim.

İş modelimiz aslında sektörde bulunmayan bir model. Buna rağmen deneme aboneliğinden ücretli aboneliğe geçiş oranımız genel ortalamaların üzerinde, % 8 dolaylarında seyrediyor. Mail açma oranlarımız değişken. Ücretli abonelerimizde bu oran çoğu müşterimizde %100. Deneme abonelerinde de %50’nin üzerinde bir ortalamaya sahibiz. Bunlar dışında bir de haftalık bültenimiz var, her cuma 8.000 hukukçuya o haftanın önemli birkaç kararını e-posta ile gönderiyoruz. Bu, bizim ücretsiz versiyonumuz aslında. Burada da %20 ila % 30 arası bir açılma oranını yakalamış durumdayız.

Girişimci adaylarına tavsiyede bulnacak olsanız onlara vereceğiniz 3 tavsiye ne olurdu ?

Bu tavsiyeleri çok dinler ama pek de kulak vermezdim. İnsan bazı şeyleri deneyimlemeden anlayamıyor 🙂 Kendi deneyimlerimden yola çıkarak verebileceğim üç tavsiye: Ekip, müşteri bildirimleriyle geliştirme ve tam zamanlı çalışma olurdu. Normal şartlarda kendi işi olan biri olarak, girişimciliğin kesinlikle part-time yapılabilecek bir şey olmadığını öğrenmiş oldum.

Son olarak Startup Trakya ‘nın kurucularından ve ilk üyelerinden biri olarak Startup Trakya’nın size ve girişiminize hangi alanlarda faydalı sağladığını düşünüyorsunuz ?

Startup Trakya sabit bir müfredatı olmayan bir okul. Bence en büyük katkısı, sağladığı network. Aklınıza bir soru takıldığında, mutlaka cevap alabileceğiniz birilerini bulabiliyorsunuz. Girişimciliği öğrenme sürecinde benim için ve dolayısıyla Emsal için oldukça faydalı oldu ve olmaya devam ediyor.

Trakya Girişimcilik Ekosistemi ve bölgenin en geniş üretim ağı Startup Trakya’ya -> hemen katılın.