Emirhan Yavaş girişimcilik farkındalığı söyleşisi

Başlamadan önce sizi biraz yakından tanıyabilir miyiz?

Tabi ki. Ben Emirhan, Ankara Yıldırım  Beyazıt Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisi, Türkiye İktisadi ve İdari Bilimler Öğrenci Topluluğu yönetim kurulu üyesi ve son olarak bir infogirişimciyim. Instagram üzerinde Girişim Mekanı sayfasında girişimcilik ve motivasyon içerikleri üretiyor aynı zamanda birkaç firmanın sosyal medya içeriklerini de üretiyorum.

Girişim Mekanı fikri aklınıza nasıl geldi ve bu işe nasıl başladınız?

Bir gün girişimcilik sayfalarında gezerken bir eksiği fark ettim. Herkes bir şeyleri yapmamız için bizi motive ediyordu fakat kimse “Nasıl?” yapılacağını anlatmıyordu. Ben de bu eksiği kapatmak istiyordum. Tesadüfen topluluğumuz için bir medya sponsoru da arıyorduk ve aklıma şu fikir geldi : “Neden hem insanlara bu içerikleri sunup hem de kendi topluluğumun medya sponsoru olmuyorum ?” Ardından içerikler ürettik ve en başta tek başıma yürüttüğüm bu projede şu an 7 kişilik bir ekibiz.

Projenize başlarken koyduğunuz hedeflere yaklaştınız diyebilir miyiz?

Şöyle söylebilirim : “Yakınında bile değilim.” Çünkü istediğim şey bir sayfa olmaktan çıkıp bu işi bir platform haline dönüştürmek ki bunun için websitemizde gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Ayrıca YouTube üzerinde de birkaç projemiz var. Şu anda 27bin kişilik bir kitlemiz var ve her gün en az 150 kişi kazanıyoruz bu rakam bazı günler 400 ü görüyor.

Girişimcilik üzerine motivasyon ve bilgi paylaşımı yapmanın size ve topluluğunuza hangi faydaları oldu ?

Bilgi paylaştıkça çoğalır ben insanlara bir şeyler katarken ayrıca o şeyleri tekrar ediyorum ve bilgilerim taze kalıyor ve Jobs ın da dediği gibi her gün başımı yastığa koyduğumda iyi bir iş yaptımı biliyorum ve bunun verdiği duygusal motivasyon bence paha biçilmez. Bu işin bana olan faydası, topluluğa olan faydamız ise artık etkinliklerimizi daha geniş bir kanalda duyurma imkanımız oluyor.

Girişimcilik alanında sizin gibi farkındalık yaratmak ve motivasyon vermek isteyenlere ne tavsiye edersiniz ?

Bu tarzda çok sayfa var ama benim gerçekten tavsiyem insanlara girişimcilik zihniyetini aşılamaları olur. Sayfayı kurarken hep “Nasıl ?” sorusuna cevap aramıştım ve herkese bunu tavsiye ederim çünkü kimse nasıl yapılacağını bilmediği bir işe giremez. Bu tarz alanlarda içerik hazırlayacaklara, viral içerikler üretmelerini ve insanlara maksimum fayda sağlamayı hedeflemelerini tavsiye ederim.

Girişimcilik alanında farkındalık yaratmak üniversite derslerinizi ve hayatınızı nasıl etkiliyor ?

Açıkçası bunu söylemek için erken bir dönemdeyim hazırlık sınıfını yarı dönemde bitirdiğim için Ocak ayından bu yana ders yönünden bir endişem yok, günde ortalama 6, 8 tasarım yapıyorum ve bunları zamanlıyorum bu sayede acil durumlarda tasarım yapamasam bile her zaman elimde stoğum oldu bu yüzden derslerimi çok fazla etkilemedi diyebilirim.

Son olarak üniversite okuyup girişimciliğe meraklı öğrenciler için neler demek istersiniz?

Gençliğimin başından beri Türkiye de girişimcilik alanıyla yakından ilgiliyim. Özellikle son yıllarda üniversitelerde girişimci gençlerin önlerini açmak amacıyla birçok etkinlik ve fırsat sözkonusu. Gerçekten girişimci olmaya hazır olan ve bir iş fikri olan insanların bu tür yarışma ve organizasyonlara katılması gerektiğini düşünüyorum ve bunu tavsiye ederim. Ek olarak kendi okullarında veya başka okullarda bulanan etkinliklere katılarak network lerini geliştirmelerini de şiddetle tavsiye ediyorum.