Ahmet Alper Kaçar ile akıllı tarım söyleşimiz ve hikayesi

Merhaba, bugün Startup Trakya üyelerinden akıllı tarım alanında prototip sürecinde olan Tarım Asistanı kurucularından Ahmet Alper Kaçar aramızda.

Hoşgeldiniz, röportaj davetimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Öncelikle Tarım Asistanı projesine başlamadan önceki hayatınızı bizlere anlatır mısınız ? 

2014 yılında Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği’ne başladım. Okul devam ederken bir yandan teknoloji trendlerini yakından takip ediyor, Türkiye’de tarım teknolojileri alanında neler oluyor diye araştıyordum. 2014’ten 2017 yılına kadar okulumuz içinde yer alan Güneşinoğlu elektromobil takımında çeşitli görevler aldım ve TÜBİTAK Efficiency Challenge yarışlarına katıldım. 2017 yılında zorunlu stajım için Ege Üniversitesi Teknopark’ta bulunan Doktar şirketine başladım. Doktar benim hayata ve tarıma bakış açımda bir dönüm noktası oldu diyebilirim. Çünkü ülkemizde dijital tarım alanında çalışan üst düzey bir ekiple beraber çalışma fırsatım olmuştu ve o dönem içerisinde toprak analiz değerlerini değerlendiren ve buna göre bir gübreleme planı çıkaran bir program yapmıştım. Bu çalışmanın ardından bu alanda olan eksikliği farkettim ve tamamen kendimi dijital tarım çalışmalarıma odakladım diyebilirim. Bu süreçte Doktar ile bağlantımı hiç kesmedim ve sürekli fikir alışverişinde bulundum. Online dersler aracılığıyla makine öğrenmesi ve Python programlama öğrendim ve kendi çapımda uyguladım. 2018 Mayıs yılında okulumun son döneminde Sular Tarım Makineleri şirketinde çalışmaya başladım burada makine öğrenmesi yöntemlerinden olan lojistik regresyon yöntemi kullanarak bir pazarlama yazılımı geliştirdim. Yazılım elimizdeki makineyi kullanan müşterilerin ortak özelliklerine göre potansiyel müşterileri makineyi alır yada almaz diye değerlendiriyor bizde pazarlama ekiplerini bu duruma göre yönlendiriyorduk. 2018 Eylül ayında buradaki işimden ayrıldım ve Tarım Asistanı’nı başlattım.

Tarım Asistanı nedir ve hangi problemi çözmeye odaklanıyorsunuz ? 

Tarım Asistanı çiftçilerin sorunlarına geliştirdiği platformlar aracılığıyla çözüm üretmeyi amaçlayan bir oluşum. Bizim öncelikli hedefimiz bilgili çiftçi oluşturmak, bunu geliştireceğimiz mobil uygulamalar aracılığıyla oluşturacağız. Bu platformlardan birincisi post harvest platform dediğimiz belirli meyveler için oluşturulan ve meyveler hasat edildikten sonra meyvelerin depolanma koşullarının ne olması gerektiğini çiftçiye yada kullanacak olan kişilere aktaran tarımsal veri platformudur. Platform ile amaçladığımız değer üretilen ürünlerin korunma sürelerinin belirlenmesi ve son tüketiciye taze meyve ulaşımı sağlamanın yanında üreticilerin depolama koşulları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasıdır. İkinci platformumuz damla platformu dediğimiz bitki su tüketiminin çiftçi tarafından belirlenebileceği bir platformdur. Çiftçinin tarlasına kuracağımız basit bir devre ile gerekli olan verileri alıyoruz ve oluşturduğumuz algoritma aracılığıyla belirli tarladaki belirli ürün için bitki su tüketimini hesaplayacak ve üreticimize ulaştıracağız. Bu çalıştığımız iki ana platform dışında çiftçilerin dijital tarıma geçiş aşamasında her çiftçinin kendi tarımsal veri tabanını oluşturmasına yardımcı olacağız gelecek yıllarda daha doğru ve yerinde kararlar alması için onlara bir tarımsal veri tabanı uygulamayı da düşünüyoruz. Sonuçta çiftçilerin ucuza hizmet almasını sağlayacak ve onların emeklerini tamamlayacak teknolojiler üreteceğiz.

Depolama ile ilgili çiftçinin en çok etkilendiği sorunlar neler ve bu sorunları depolama tarafındaki ürünüzle nasıl çözmeyi planlıyorsunuz? 

Meyve üreticileri için piyasaya doğru anda ürün sağlamak çok önemli çünkü hasat yapılan dönemler aynı alanlar için aynı günlerde oluyor hemen hemen. Depolama için alanı olanlar ise depolayıp ilerleyen zamanlarda daha fazla getirisi olacak şekilde piyasaya ürün sunabiliyor. Bu yüzden önemli. Bizim TÜİK’ten aldığımız verilere göre 2017 yılında kayısı meyvesinde 19705 ton kayıp miktarı olduğunu belirtmiş tabi bu tek başına depolama kaybı değil ancak biz depolama kısmını minimize etmeye çalışıyoruz. Kurduğumuz post harvest platform ile depolama koşullarını çiftçiye mobil uygulama aracılığıyla ileteceğiz. Sonra bunun sürekliliğini sağlamak için bir depo sensör platformu kurup her deponun sensörler ile kontrolünü ve devamlılığını sağlamak istiyoruz.

Bu platform ile depolama hizmetini bilinçli yapma imkanını sağlıyoruz amacımız kayıp miktarlarını azaltmanın yanında bilinçli bir tarımsal veri tabanı oluşturmak ve buna bağlı kararların alınmasını sağlamak. Farklı ürünler ve farklı pazarlar bulabilen ve sonunda belki de yetiştiricilik tarzı değişen çiftçiler yaratmak.

Ürününüzü kullanmak isteyen çiftçilere hangi yol haritasını sunuyorsunuz ?

Bu sorunuza bir örnek ile cevap vermek isterim, elma yetiştiren bir çiftçisiniz ve hasattan sonra Tarım Asistanı ile çalışmak istiyorsunuz. Post Harvest Platform size gerekli soruları soruyor ve bu soruların her birinin cevabı bir tarımsal veri olarak kabul edilip ona göre karar alınıyor. İlk olarak hasat dönemini çiftçiden öğreniyoruz ve veri tabanımızdaki çiftçinin bulunduğu konum için geçerli olan hasat dönemi ile karşılaştırıyoruz. Araştırmalarımızdan şu sonuç çıktı hasat dönemini doğru belirleyemezsek hasattan sonra oluşacak fizyolojik bozuklukların meydana gelme olasılığı çoğalıyor. Bu çiftçinin elde edeceği en önemli verilerden biridir. Onun ardından elma bitkisini belirlediğimiz ve her çeşit için farklı olan kalite standartlarına göre değerlendiriyoruz. En son adım olarak depolama döneminde ve sonrasında meydana gelmesi muhtemel olan fizyolojik bozukları (kabuk yanıklığı, acı benek, iç sulanması, yumuşak yanıklık.) değerlendiriyoruz ve depolama yapılacaksa optimum sıcaklık ve bağıl nem değerleri çiftçiye belirtiliyor işlem bitiyor. Bu işlem sonucunda çiftçimizin bir tarımsal veri tabanı oluşmuş ve gelecek yıllar için bir kullanılabilecek bir kaynağı oluşmuş oluyor. Bu işlemlerin hepsinin sonunda bir tarımsal veri tabanı, bir dijital depolama asistanı ve daha bilgili bir çiftçi elde etmiş oluyoruz.

Projeniz şuanda hangi aşamada  ?

Şu anda mobil uygulamamız kodlama aşamasında aynı zamanda sosyal medyadan çiftçilere erişip kendimize bir çiftçi havuzu oluşturuyoruz. Önümüzdeki üç aylık süreçte mobil uygulamamızı piyasaya sürmek ilk 100 kişiye hizmet sunabilmek hedefimiz. Bu 100 çiftçinin etkisi ile yaratacağımız daha bilgili çiftçilerle beraber tarımın her alanında beraber yol alma hedefimiz var. Tabi Post Harvest Platform belirli meyveler için olacak başlangıçta o yüzden yavaş yavaş hizmet verdiğimiz meyvelerin sayısı arttırmak istiyoruz. Sonrasında belirli sebzeleri de katacağız uygulamamıza ve 1 yıllık süreçte kuracağımız sensör platformu ile depo koşullarını kontrol etme fırsatımız olacak.

Ürününüz üretilene kadar ki süreçte potansiyel kullanıcılarınızla birlikte nasıl çalışmalar yapıyorsunuz ? 

Çiftçilerimize uyguladığımız bir anket aracılığıyla sorunlarını tespit ediyoruz ve çözümleri üzerine çalışıp onlara çözümleri üzerine neler yapabileceklerini açıklıyoruz . Uyguladığımız ankette çiftçimizden bazı bilgiler istiyoruz. Bunlar yetiştiricilik yaptığı il, ilçe, köy, yetiştiricilik yaptığı ürün, yetiştiricilik yaptığı alan ve son olarak yetiştiricilik döneminde veya sonrasında yaşadıkları sorunlar bu verileri kullanark onlara ilgili çözümlerimizi iletiyoruz ve bunun sonunda aslında kendi tarımsal veri tabanlarını oluşturmalarını sağlıyoruz ve bizde belirli bölgelerde çiftçilerin sorunlarının aynı olup olmadığını araştırıyor bölgesel olarak hizmetlerimizi düzenleme yoluna gidiyoruz.

Türkiye’de akıllı tarım’ın geleceğini nasıl görüyorsnuz ?

Ülkemizdeki çiftçiler teknolojiyi dışarıdan getirdikleri için fazla miktarlarda paralar ödüyorlar. Dünya çapında teknolojiler üretirsek çiftçilerimiz bizi tercih edeceklerdir diye düşünüyorum. Akıllı tarım ile çiftçilere doğru ve işe yarar hizmetler sunarsak çok büyük bir pazar bizi bekliyor ve paralelinde de çok iyi teknoloji şirketleri benim ricam çiftçilerimiz yeni teknolojileri denesinler ve bizlere destek olsunlar ancak beraber olursak ortaya bir değer çıkarabiliriz biz çiftçilerimiz için elimizden gelenin fazlasını ortaya koyacağımıza söz veriyoruz size de bizimle söyleşi yaptığınız için teşekkür ediyorum.

Ahmet Alper Kaçar ‘a güzel söyleşi için çok teşekkür ediyoruz.