4 İcraat Disiplini – Bir icraat nasıl gerçekleştirilir ?

1990’lı yılların ortalarında bir gün Harvard Business School’dan Clayton Christensen, Intel’in CEO’su Andy Grove tarafından telefonla aranır. Christensen’ın yıkıcı yenilikçilikle ilgili çalışmalarından çok etkilenen Grove bu kuram’ın Intel ‘e nasıl uyarlabileceğini tartışmak üzere kendisini Californiya’ya davet eder.

Toplantıya ara verdiklerinde Grove “peki bunu nasıl yapacağım diye sorar” Christensen ise yeni bir iş biriminin nasıl kurulması gerektiğini açıklamaya başlar. Ancak Grove, Christensen ‘ı tersler : “Benim bu naif akademisyen lakırdılarına ihtiyacım yok ben size nasıl yapacağımı soruyorum siz ne yapmam gerektiğini anlatıyorsunuz. Ben ne yapmam gerektiğini biliyorum zaten. Öğrenmeye çalıştığım şey, bunu nasıl yapacağım.”

İşte bu hikaye bize aslında bir hedefe yönelik strateji belirlemekte herhangi bir zorluğun olmadığını gösterir. Tanımlanan stratejinin nasıl hayata geçireleceğine sıra geldiğinde çoğu startuplarda görüldüğü üzere takımların eli ayağına dolanır.

Christensen’ın  4 icraat Disiplini [the 4 disciplines of execution]  bizlere bir icraatın nasıl gerçekleştirilmesi gerektiği yönünde fevkalade bir yön gösteriyor ve kolaylık sağlıyor.

Disiplin 1 – En hayati konu neyse ona odaklanın

Aynı anda ne kadar çok şey yapmaya çalışırsanız o kadar az şey başarırısınız.
David Brooks “The Art of Focus ” başlıklı yazısında şöyle diyor;

Eğer dikkatinizi toplama mücadelesini kazanmak istiyorsanız, aklınızı çelen bilgi bombardımanıyla boş yere boğuşmayın. Bunun yerine size muazzam şevk veren bir hedef bulun; zaten öyle bir hedef diğer her şeyi gölgede bıracaktır.

Girişimcilerde çokça rastladığımız bir girişim fikrim var ayrıca bu projeyi de yapıyorum kısmının hedef/şevk sıkıntısı olarak görüyorum. İçselleştirdiğimiz bir hedef olsa kim bizi o yoldan ayırabilir ki…

Disiplin 2 – Gözünüz kılavuz ölçütte olsun

Büyük bir hedef belirledikten sonra başarınızı ölçmeniz önemlidir. 4 İcraat Disiplini yapsında bu amaca yönelik iki tür ölçüt bulunuyor. Artçı ölçüt [lag measures] ve kılavuz ölçüt [lead measures]

Artçı Ölçüt: Örneğin amacınız  köfteci  dükkanınızda  müşteri memnuniyetini arttırmaksa, baz alacağınız artçı ölçüt müşteri memnuniyeti değerleriniz olacaktır.  Buradaki temel sorun;  Sonuçların sizi davranış değişikliğine zorlamayacak kadar geriden gelmesidir. Yani sonuçlar elinize geçtiğinde bu sonuçları doğuran performansınız artık geçmişte kalmıştır.

Kılavuz Ölçüt ise : Artçı ölçütte başarı getirecek yeni davranışları ölçmeye yarar. Tatmaları için yeni bir tatlı çeşidi ikram edien müşterilerin sayısı, en basit kılavuz ölçüt örneğidir. Çünkü  daha fazla müşteriye ikramda bulunarak bu sayıyı arttırabilirsiniz ve bu sayı arttıkça artçı ölçüt değerleri de artar. Başka bir deyişle bu ölçüt yakın gelecekte sergileyeceğiniz tutum ve davranışları geliştirmeniz gerektiğini size hatırlatarak uzun vadeli hedeflerinizde ilerleme kaydetmenize olanak sağlar. En önemli hedefe harcayacağınız odaklı çalışma süresi de kılavuz ölçütlerden biridir. 

Disiplin 3 – Sağlam bir skor cetveli tutun

Bir ekip olduğunuzu varsayarsak sizle hareket eden takım arkadaşlarınızı temel hedeflere kenetleyebilmek için kılavuz ölçütlere ait değerleri yani skoru herkesin görüp takip edebildiğinden mutlaka emin olmak gerekir.

Örneğin : disiplin 2 ‘deki odaklanarak çalışmaya ayrılan vaktin skor cetveline konulması ve görünür olması motivasyon takviyesi sağlar. Her hangi bir kılavuz ölçütü tutturduklarnı gören takım bu performası korumak ve arttırmak isterler.

Disiplin 4 – Düzenli icraat takvimi tutun

Önlerine hayati bir hedef konmuş ekipleri sık ve düzenli aralıklarla gerçekleştirilen izleme ve değerlendirme toplantılarında buluşturmak gerekir. Bu toplatılarda amaç;  takımların skor cetvellerini önlerine alıp, skorları yükseltmek için hangi adımları atacaklarını, önceki toplantıda üstlendikleri görevlerde hangi aşamaya geldiklerini tartışmalarıdır.

Eğer bir ekibiniz yoksa bunu yine yapabilirsiniz. Düzenli olarak kendine hesap verebilen herkes yapabilir.

4 icraat disiplini önermesi strateji geliştirmeye nazaran icraatın çok daha zor olduğudur.  Bu disiplinler bir çok kurumlarda ve bireylerde işe yarıyor. (bkz.  Edelkrone) Sizde neden yaramasın ?

Kaynaklar : 

Clayton Christensen -the 4 disciplines of execution] & https://hbr.org/2010/07/how-will-you-measure-your-life
David Brooks “The art of focus”
Cal Newport Pür – Dikkat