2018 Trakya Girişimcilik Ekosistemi

2017 son çeyrekte başlattığımız girişim hareketi Trakya’da hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor.  Lüleburgaz, Edirne, Keşan, Çorlu, Babaeski , Tekirdağ, Kırklareli’den  50 girişimci ve girişimci adayından oluşan bir aile olduk. Kısa sürede hareketimizin ivmelenmesinin en büyük nedenini ailemize borçluyuz.

Aralık ayında yaptığımız 2 etkinlik ve 1 üniversite ziyareti ile sizleri  yatırımcılar, sosyal girişimciler ve tekno girişimciler ile buluşturduk. Tam da idda ettiğimiz gibi ; yapay zeka, sanal gerçeklik, süreç yönetimi , startup yatırımları gibi alanlarda teorik bilginin dışında deneyimler de aktarmaya çalıştık. Bölgemize gelen alanında uzman girişimcilerin sizlerle tanışmasını ve iletişim kurmasını sağladığımızı görmek yeni yıla girerken hepimizi motive etti.

En önemlisi Startup Trakya içerisinde ;  Hukuk, Sağlık, Bilgi Sistemleri, Drone, VR, AR, Sosyal Girişimcilik, Fotoğrafçılık, Animasyon, Yazılım , Gamification, Siber Güvenlik, Eğitim, Marka Oluşturma, Pazarlama ve inovasyon gibi alanlarda  bilgisini paylaşmak isteyen sohbet etmesi keyifli süper insanların girişimcilik kültürü oluşturmasına birlikte tanık oluyoruz.

Geçen 3 ayı 3 paragrafta aktarabildim ancak 2018’in ilk çeyreği tek kelimeyle mükemmel olacak. Gelin bunun altını hep beraber dolduralım ve birlikte başaracağımız önemli adımlara göz atalım ;

  • Okuma kültürü ; Hangi yanlarımızı geliştirmek istiyorsak o alanda bizi en iyi şekilde geliştirecek kitaplara ulaşacağımız bir girişimcilik kütüphanesi. Online eğitim platformu ile girişimcilere destek.
  • Üniversiteler, Lise ve Ortaokullar , Yerel Yönetimler ile ekosistemi geliştirmek için aktif bir şekilde etkinlikler
  • Dünya’da kullanılan en güncel girişimcilik ve inovasyon alanındaki bilgiye ulaşacağımız  aktif blog yönetimi
  • Startup Hızlandırma programı ile girişim desteği
  • Bölgemizin dışındaki diğer girişimcilik hareketleri ile ağ kurmak
  • Halkın girişimcilik ile tanıştırılması ve kurum içi girişimciliği teşvik etmek için fikir paylaşım ağı.
  • Yatırım destek ağı 
  • Ve son olarak ailelerin girişimci çocuklar yetiştirmesine katkı sağlanması.

Hep beraber geleceğin resmini çizip oraya gidelim. İnsanlar peşimizden gelecektir!

Sağlıklı, mutlu ve yeniliklerle geçen bir yıl bizlerin olsun.
Gökhan Geyik